• Meka Nutrition Glukozamin Kondratin ve MSM 2255mg. 180 Tablet

Glukozaminin faydaları nelerdir?

1. Eklem Sağlığını ve Osteoartriti Geliştirir

Osteoartrit, yıllar boyunca eklemlerdeki basınç ve sürtünme yerlerinin birikmesinden kaynaklanan sürekli eklem ağrısı ile karakterize bir hastalıktır. Dünya genelinde milyonlarca insanı etkileyen en yaygın eklem iltihabı türüdür. (8) Glukozamin, diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri ile eklem iltihabını idare etmede doğal tedavi yaklaşımının bir parçası olarak önerilen en iyi takviyelerden biridir.

Yaşlanma doğal olarak eklemlerimizin kuvveti ve dayanıklılığını etkiler, zaman içinde kıkırdak kaybı ve eklem ağrısına neden olur. Semptomların %100'ünü iyileştirmez, fakat kondroitin gibi diğer pek çok takviye ile karşılaştırıldığında glukozamin, sürekli eklem iltihabı rahatsızlıklarının tedavisinde en etkili olanlardan biridir. (9)

Osteoartrit araştırması onu dejeneratif bir hastalık olduğunu, yıllar geçtikçe artan eklem sürtünmesinden dolayı hareket etmeyi daha da zorlaştırdığını ve osteoartrit kıkırdak sorunlarının ağrılı olabildiğini göstermektedir. Çalışmalar ve osteoartrit araştırmaları (Rastgele seçilen osteoartrit, plasebo kontrollü çalışmalar da dahil olmak üzere), günde 800 ila 1.500 miligram glukozamin almanın, dejeneratif eklem hastalıklarından muzdarip milyonlarca insanda; özellikle diz ve kalçalar gibi yaygın olarak etkilenen eklemlerin daha fazla hasar almasını önlediğini göstermektedir. Glukozaminin, 4 ila 8 hafta içinde eklem ağrılarının rahatlamasına yardımcı olduğu gösterilmiştir; bu bazı reçeteler veya reçetesiz ağrı kesicilerden daha uzun bir süreli olabilir, ancak aynı zamanda daha doğal ve iyi tolere edilen bir yoldur.

Glukozamin, uzun süreli kullanıldığında eklemlerdeki bozulmayı yavaşlatır, ayrıca kronik iltihaplanmada azalma ve sindirim sağlığının iyileştirilmesi gibi reçeteli ağrı kesicilerin yapamadığı diğer faydaları da sunmaktadır. Glukozamin takviyesi kullanmanın sonuçları kişiden kişiye farklılık gösterebilir ancak, uzun süre bu takviyeyi kullanmış olan bazı kişiler glukozaminin; ameliyattan kaçınmalarını ve ilaç kullanımını azaltmalarını veya ortadan kaldırılmasını sağlayan ağrı hafifletici bir ürün olduğunu bildirmişlerdir.

Glukozamin takviyesi, tek başına veya kondroitin takviyeleri gibi diğer ek supplementler ile birlikte kullanıldığında, herkese yardımcı olacak bir “tedavi” değildir, ancak büyük araştırmalar; özellikle eklem iltihabı ile uğraşan birçok kişiye yardımcı olabileceğini bulmuştur. Glukozamin içeren en kapsamlı çalışma olarak kabul edilen Glukozamin / Kondroitin Artrit Müdahale Denemesi (GAIT); sekiz hafta boyunca kullanılan glukozamin ve kondroitin sülfat kombinasyonunun, yüksek miktarda eklem ağrısı olan çalışma katılımcılarının çoğunda anlamlı bir rahatlama sağladığı bulunmuştur. Eklemler için glukozamin kullanırken orta-şiddetli diz ağrısı ile ilişkili birçok olumlu gelişme deneyimlenmiştir.

2. Sindirimi Artırır ve İnflamatuar Bağırsak Bozukluklarını Hafifletir

Glukozamin, sindirim işlevini iyileştirmek ve GI sisteminin kaplamasını onarmak için yararlı bir yardımcıdır. Hayvan çalışmalarında bazen “bağırsak geçirgenliği” olarak adlandırılan bir durumla mücadele eden “etkili sızan bir bağırsak takviyesi” olduğu bile kanıtlanmıştır. Bu durum, GI sisteminin kaplamasındaki küçük açıklıklardan kan dolaşımına geçen sindirilmemiş gıda parçacıklarını ve proteinleri (gluten, toksinler ve mikroplar gibi) içerir.

Bu parçacıklar kan dolaşımına girdiklerinde, sıklıkla iltihabı tetiklerler veya vücutta bağışıklık tepkilerini başlatır veya kötüleştirirler. Bu durum; gıda duyarlılıklarını, eklem iltihabını ve otoimmün sorunlarını beraberinde getirir. Araştırma, glukozamin takviyelerinin ya da doğal olarak glukozamin açısından zengin kemik suyunun; hasarlı dokuyu onarmaya, çok acı verici ve tedavi edilmesi zor bir durum olduğu düşünülen enflamatuar bağırsak hastalığı (IBD) ile ilişkili iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabileceğini öne sürmektedir. Vücudu glukozaminle takviye etmek aynı zamanda; mesane, mide ve bağırsak astarlarının onarılmasına yardımcı olabilmektedir.

2000 yılında, Üniversite Koleji Tıp Fakültesi Pediatrik Gastroenteroloji Bölümü'nden araştırmacılar; glukozaminin Crohn hastalığı ve ülseratif kolit gibi kronik iltihaplı bağırsak hastalıklarının tedavisinde kullanılan etkili, ucuz ve toksik olmayan bir takviye olduğunu buldular. Ayrıca bu araştırmada, inflamatuar bağırsak hastalığından etkilenen çocukların vücutlarında daha düşük seviyelerde glukozamin bulunduğu gösterilmiştir. İlginç bir şekilde, N-asetil takviyesi (GlcNAc), geleneksel tedavilerden farklı bir etki modu sunarak, hastaların %75'inde azalmış semptomlara neden olmuştur.

Araştırmacılar glukozamin kullanan hastaların çoğunda; diğer anti-enflamatuar ilaçlara ve antibiyotiklere yanıt vermemiş hastalarda bile önemli iyileşmeler olduğuna dair kanıtlar bulmuşlardır. Sonuçlar GI sisteminin bütünün iyileşmiş olduğunu ve bağırsak geçirgenliğini azaltmaya yardımcı olan sağlıklı epitel hücre yapılarının yenilendiğini göstermiştir.

3. Temporomandibular Eklem Disfonksiyonu (TMJ) Belirtilerinin Hafifletilmesine Yardımcı Olur

TMJ, çene içindeki temporomandibular eklem ile ilgili bir bozukluktur ve genç ile orta yaşlı yetişkinleri etkileyen yaygın bir durumdur. TMJ, çeneyi kafatasına bağlayan eklemi etkiler ve başın normalde ağrı olmadan yukarı ve aşağı ya da yan yana hareket etmesine izin verir. Bu durum sık sık çene ve boyun ağrıları, baş ağrıları ve uyku problemleri ile karakterize edilmektedir ve genellikle dişlik, ilaçlar ve fizik tedavi ile tedavi edilir.

Temporomandibular eklem, iltihaplı ve yıpranmış hale geldikçe, ağrı giderek kötüleşmeye devam eder. Bu durum konuşmayı, yemek yemeyi ve normal şekilde işlev görmeyi zorlaştırır. Çalışmalar glukozaminin, çeneye etki eden eklem iltihabı olan kişilerde,TMJ semptomlarını ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olduğunu öne sürmektedir. Aslında, Brezilya'da yapılan bir 2018 incelemesinde, 12 haftalık bir süre boyunca glukozamin alımının, ağrının giderilmesinde ibuprofen kadar etkili olduğu gösterilmiştir. Birkaç ay veya yıl boyunca günlük 500 ila 1500 miligram glukozamin almanız; uzun süreli çene iltihaplanmasını azaltırken, daha iyi uyumanıza, çiğnemenize ve iyileşmenize yardımcı olabilir.

4. Kemik Ağrısını Hafifletir

Kemik ağrısı, düşük kemik yoğunluğu ve kırık öyküsü olan birçok insan, kemik iyileşmesinde de yardımcı olan glukozamin almaktan yararlanabilir. Bu özellikle kronik eklem ağrısı veya bir eklem iltihabı biçimi olan kişiler için doğrudur. Bazı kanıtlar glukozaminin; kemikleri çevreleyen eklem kıkırdağının korunmasına yardımcı olduğunu, ağrıyı azalttığını, fiziksel işlevi artırdığını ve kemik rahatsızlığı olan kişilerde veya orta ve yaşlı kadınlar gibi kemik kaybı için en fazla risk altında olan kişilerde aktiviteyi arttırdığını öne sürmektedir.

Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı tarafından 2013 yılında yapılan bir hayvan örneği üzerinde glukozaminin; kırık kemikleri olan farelerde iyileşme sürecinin hızlanmasına yardım ettiği bulunmuştur.

Araştırmacılar, yeni kemik oluşumları ve osteoblast kaplamalarının, glukozaminle tedavi edilen farelerde kontrol gruplarındakilere kıyasla anlamlı derecede yüksek olduğunu bulmuşlardır. Günde 230 miligram glukozamin sülfat alımı ile geçen dört haftanın sonunda, daha önce kırılmış ve yeni onarılmış kemiklerin, kontrol grubundaki deneklerin kemiklerine kıyasla daha kuvvetli olduğu belirtilmiştir.

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
455

Meka Nutrition Glukozamin Kondratin ve MSM 2255mg. 180 Tablet

Force & Meka Nutrition
2021-05-27 TRY
  • 270

    270,00TL


Etiketler: Meka Nutrition Glukozamin Kondratin ve MSM 2255mg. 180 Tablet, glukozamin faydaları nelerdir, doğal glukozamin