• Keçi Boynuzu 1kg.

Keçi boynuzunun faydaları nelerdir?

Keçiboynuzu, doğal bir antikoksidan olması nedeniyle hastalıklara karşı koruyucu bir etkisi bulunmakta ve metobolizmayı desteklemektedir. Bu özellikleri nedeniyle genellikle kış aylarında soğuk algınlıkları, grip gibi hastalıkların çok olduğu dönemlerde tercih edilir. Keçiboynuzunun başlıca faydaları şunlardır;

1 - ANTİOKSİDAN OLMASI

Keçiboynuzu içinde bulunan antioksidan ile serbest radikaller ile savaşır ve vücudu enfeksiyonlara karşı korur. Bu özelliği ile keçiboynuzu öksürüklerin giderilmesinde etkilidir. Zaten öksürük şurubu yapımından kullanılması bu nedenledir.

Astım ve bronşit hastalıklarına karşı keçiboynuzunun antioksidan özelliği çok faydalıdır. Astım ataklarını sakinleştiren keçiboynuzu, alerjik astımdan dolayı oluşan solunum yolları tıkanıklıklarını da giderir.

Keçiboynuzunun bu özelliğinin bir faydası da kanser hücrelerinin büyümesini engellemesidir. Bu yüzden bazı araştırmalar akciğer kanseri oluşumunu önlediğini ortaya koymuştur.

2. ENFEKSİYONLARI ÖNLEMESİ

Zengin vitamin ve minarel içeriği ile keçiboynuzu, vücudumuza enfeksiyonlara karşı tam bir koruma sağlar. Grip, nezle ve soğuk algınlığı türevi hastalıklara yakalanmamak veya iyileşme sürecini azaltmak için keçiboynuzu tüketilmesi tavsiye edilir.

3. DİYABETE KARŞI

Keçiboynuzunda bulunan şeker ve kalori miktarı, çikolataya oranla daha düşüktür. Bu özelliği ile kan şekerinin yükselmesini önleyen ve kan şekeri değerlerini düzenleyen keçiboynuzu, diyabet hastaları için güvenli bir besin olarak kabul edilir. Yine de şeker düzeyiniz yüksek ise doktorunuza danışmadan tüketmeyiniz.

4. KALP VE DAMAR SAĞLIĞI

Keçiboynuzu, lifli yapısı nedeniyle kötü kolesterol olarak adlandırılan LSD seviyesini düşürmeye yarar. Aynı zamanda trigliserid miktarını da düşüren bu özelliği ile keçiboynuzu, kalp ve damar sağlığı için çok faydalı bir besindir. Kandaki LSD oranının düşürülmesi ile kardiyovasküler hastalıklar, tansiyon, damar tıkanıklığı, kalp krizi ve felç gibi hastalıkların oluşma riski de olur.

5. SİNDİRİME ETKİSİ

Bağırsak hareketlerini destekleyen liflerin keçiboynuzu içinde olması onun sindirim hareketlerini düzenlenmesine yardımcı olmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda lifli yapısı nedeniyle mide sıvılarının salgılanmasını da destekler.

Liflerin bir faydası da sıvı emili sağlaması. Vücut içinde çözünmeyen lifler, bu özelliği ile ishal oluşumunu azaltır.

6. KİLO VERMENİZİ SAĞLAR

Lif içeriği zengin olan keçiboynuzu açlık hormonu olan ghrelinin salgılanmasını önler. Bu hormonun inhibe edilmesi ise tokluk hissi vereceğinden iştahı önler ve kilo vermenizi sağlar.

7. KANSERLE SAVAŞI

Keçiboynuzu, vücuttaki serbest radikallerin temizlenmesini antioksidan ve polifenol özelliği ile sağlar. Bu ise kanserli hücrelerin oluşumunu engeller. Toksin özelliği ile özellikle rahim ağzı kanserine neden olacak hücreleri engeller.

8. HÜCRELERİ YENİLER

Hasar gören hücrelerin yenilenmesine yardımcı olan keçiboynuzu, böylece vücudun hücre kaybını önlemiş olur. Böylece kişinin bağışıklık sistemi güçlenir, hastalıklara karşı vücut direnç kazanmış olur.

9. CİNSEL GÜCE ETKİSİ

Keçiboynuzun faydaları arasında ilk akla gelen cinsel gücü artırması gelir. Sperm sayısını artıran keçiboynuzu iktidarsızlık hastalığı tedavisinde kullanılmaktadır. Fakat doymuş yağ asidi nedeniyle fazla tüketilmesi fayda yerine zarar sağlar.

10. KEMİK ERİMESİNİ ÖNLER

Keçiboynuzunda bulunan kalsiyum miktarı, süte oranla 3 kat daha fazladır. Kemikler için önemli olan kalsiyumun bolca bulunması keçiboynuzunun kemikleri güçlendirmesini ve kemik erimesini önlemede yardımcı olmasını sağlar.

11. YARALARIN İYİLEŞMESİNİ HIZLANDIRIR

Keçiboynuzu, antibakteriyel olması nedeniyle yaraların ve iltihapların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar.

12. DİŞLERİ GÜÇLENDİRİR

Zengin mineraller (özellikle çinko) ve vitaminler (A, B, B2, B3, D) içeriği dolayısıyla keçiboynuzu, dişlerin güçlenmesini sağlar, diş etlerini korur.

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
540

Keçi Boynuzu 1kg.

Markalar
2021-04-25
  • Marka: Markalar
  • Ürün Kodu: 540
  • Stok Durumu: 10
TRY
  • 35

    35,00TL


Etiketler: Keçi Boynuzu 1kg, doğal keçi boynuzu, organik keçi boynuzu, keçi boynuzunun yararları, keçi boynuzunun faydaları nelerdir