• Bioil adaçayı ve elma yağı 20ml.

Adaçayı ve elma yağı kullanım alanları ve faydaları


Adaçayı yağı, antidepresan etkileri, gelişmiş sindirim ve stresi rahatlatma gibi özelliklere sahiptir.
Aromaterapistler ve ilgili alternatif sağlık pratisyenleri, tedavilerinde sıklıkla adaçayını uçucu yağ olarak kullanırlar ve birçok sağlık yararına sahip olduğunu bilirler.

Adaçayının en bilinen sağlık faydaları
Antidepresan etkiler
Anti-enflamatuar etkiler
Sindirim sistemine etkileri
Antibakteriyel etkiler
Stres giderici
Dolaşım sistemine etkileri
Adaçayı Yağı Faydaları
Aşağıda listelenen çalışmaların çoğunun az sayıda katılımcıyı içerdiğini ve insanlardan ziyade hayvanlar üzerinde gerçekleştirildiğini belirtmek gerekir.

Antidepresan Etkileri
Kan Basıncı Düşürücü ve Anksiyete Önleyici Etkileri
Anti-enflamatuar Etkileri
Zihinsel İşlevleri Geliştirir
Anti-bakteriyel Etkileri
Adaçayı Yağının Antidepresan Etkileri
Ethnopharmacology Dergisi’nde yayınlanan bir 2010 çalışmasında, farelerde çeşitli farklı uçucu yağların antidepresan ve stresle mücadele etkileri araştırılmıştır. Kullanılan yağlar arasında adaçayı, papatya, biberiye ve lavanta bulunur.
Çalışma, test edilen tüm yağlardan, adaçayı yağının en güçlü anti-stres etkisine sahip olduğunu buldu.
Araştırmacılar, adaçayı yağının, depresyon yaşayan insanlar için etkili bir tedavi olabileceği sonucuna vardı. Ayrıca, yağın etkisinin, kendini iyi hissetme hormonu olan dopamin ile yakından bağlantılı olduğu da öne sürüldü.

Adaçayı Yağının Kan Basıncı Düşürücü ve Anksiyete Önleyici Etkileri

Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi’nde 2013 yılında yayınlanan bir araştırma, inhale(solumak) edilen adaçayı yağının kan basıncını önemli ölçüde düşürdüğünü ve idrar kaçıran kadınlar da önemli gelişmeler gösterdiği kaydedildi. Belge, inhale edilen adaçayı yağının gevşemeyi arttırmanın etkili bir yolu olabileceğini söylemektedir.
Tıbbi Gıda Dergisi’nde yayınlanan başka bir araştırmada ise, hayvan deneklerin besinlerinde adaçayı yağının dahil edilmesinin, baskın ve endişeli davranışlarda önemli bir azalmaya yol açtığı buldu.

Adaçayı Yağının Anti-enflamatuar Etkileri
2017’de Ethnopharmacology Journal’da yayınlanan araştırma, adaçayı ekstresinin sıçanlarda önemli anti-enflamatuar etkileri olduğunu buldu.
Araştırmacılar, uçucu adaçayı özütünün, inflamatuar diş eti durumu periodontitis için etkili bir tedavi olabileceği sonucuna vardılar.
Çalışmanın, aynı adaçayı özütünün, enfeksiyondan 3 gün önce uygulanmasının, önleyici bir etkiye sahip olmadığını belirttiğine de dikkat etmek önemlidir.

Adaçayı Yağı Zihinsel İşlevleri Geliştirir
Adaçayı bitkisinin zihinsel işlevi çeşitli şekillerde geliştirdiği uzun süredir düşünülmektedir. Bir 2017 incelemesinde, kafes adaçayı dahil olmak üzere çeşitli adaçayı bitkilerinin etkilerine bakılmıştır. Çalışmada adaçayı bitkisinin, gelişmiş bellek, gelişmiş enerji ve Alzheimer ile savaşan etkileri olduğu keşfedilmiştir. Aynı çalışmada, adaçayının anti-depresan ve stres önleyici etkilerinin de olduğu not edilmiştir.

Adaçayı Yağının Anti-bakteriyel Etkileri
Uçucu adaçayı yağı da dahil olmak üzere birçok esansiyel yağın antibakteriyel özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Adaçayı esansiyel yağının antibakteriyel etkilerini inceleyen bir 2015 araştırmasında, antibakteriyel özelliklerinin test edilen tüm bakteri suşlarına karşı çalıştığı tespit edilmiştir.
Adaçayı esansiyel yağının ayrıca E. coli bakterisinin büyümesini önemli ölçüde azalttığı ve bakteri hücrelerine birkaç farklı yoldan saldırdığı görülmüştür.
Diğer araştırmalar ayrıca, adaçayının bazı kimyasal bileşenlerinin mantar önleyici etkilere sahip olduğunu da göstermiştir.
Altı farklı esansiyel yağın anti-bakteriyel ve anti-fungal etkilerini karşılaştıran bir 2017 çalışmasında ayrıca, adaçayının anti-bakteriyel ve anti-fungal etkilere sahip olduğu da bulundu.

Adaçayı Yağı Nasıl Kullanılır
Araştırmalar, adaçayı yağının solunduğunda, ağız yoluyla alındığında ve doğrudan vücudun iltihaplı bölgelerine uygulandığında pozitif etkileri bulduğundan kullanımı ile ilgili birçok seçenek vardır. Kullanıcılar iyi kalitede bir yağ seçtiklerinden emin olmalıdırlar.

Aromaterapi
Esansiyel yağ difüzörü içerisine damlatacağınız 2-3 damla adaçayı yağı soluduğunuz havanın daha ferah olmasını sağlayabilir. Adaçayı yağı buharlaştığında, havadaki bakteri ve diğer mikroplarla savaşmaya yardımcı olur.

Adaçayı Yağının Topikal Kullanımı
Hindistan cevizi yağı gibi taşıyıcı yağlarla seyrelttiğiniz adaçayı yağını cildinize masaj yaparak topikal olarak uygulayabilirsiniz. Boğaz ağrısını yatıştırmak ve ruh halinizi iyileştirmek için banyo suyuna 3 ile 5 damla adaçayı esans yağı ekleyebilirsiniz. Ağrılı veya yara bir bölgeye sürüldüğünde doğrudan antiseptik, anti-enflamatuar ve anestezik bir etki sağlar.

Adaçayı Yağının Oral Kullanımı
Diş eti iltihaplarını azaltmaya yardımcı olması ve sakinleştirici etkileri için smoothie’lere veya çayların içerisine %100 uçucu adaçayı yağını 1-2 damla ekleyebilirsiniz. Doğal Standart Bitki ve Ek Kılavuzu(Natural Standard Herb and Supplement Guide), günde 1 ile 3 kez 25-50 mikrolitre (veya 1/2 ile 1 damla) adaçayı yağını oral yola alınabileceğini belirtir. Bu kullanımların tümü güvenli ve faydalıdır.

Adaçayı Yağının Yan Etkileri
Adaçayı yağının kullanımı genel olarak oldukça güvenlidir. Çeşitli kaynaklar, adaçayı yağının tüketimi vücutta östrojen artışına katkıda bulunduğunu söyler, ancak farklı esansiyel yağların östrojen artırıcı etkilerini araştıran bir 2017 çalışması bunun doğru olmadığını kanıtladı. Bununla birlikte, çalışma, ıtır ve gül esansiyel yağlarının östrojeni artırabileceğini göstermiştir. Diğer sözde riskler veya adaçayı yağının yan etkileri hakkında elle tutulur bir araştırma bulunmamaktadır. Önlem olarak adaçayı yağının topikal kullanımından önce dirsek iç kısmınıza bir miktar sürerek yama (alerji) testi uygulayabilirsiniz. Cildinizin herhangi bir alerjenik tepki gösterirse adaçayı yağını kullanmayı bırakmalı ve bir uzmana danışmalısınız. Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) uçucu yağlar hakkında bir düzenleme yapmamaktadır. Kullanmadan önce bir uzmana danışmak ve güvenilir bir yerden almak oldukça önemlidir.

Adaçayı Yağı Kullanımı Üzerine Nihai Düşünceler
Çok sayıda araştırma, adaçayı yağının birçok sağlık yararına sahip olduğunu göstermektedir.
Ayrıca adaçayı yağının, dopamin hormonuna etkisine bağlı olarak anti-depresan ve anti-stres etkileri de vardır. Bu etkiler, adaçayı yağının, düşük ruh halleri için etkili bir doğal ilaç haline getirir. Bununla birlikte, birçok çalışmanın sınırlı insan gruplarını içerdiğine dikkat etmek önemlidir.
Adaçayı yağının, kan basıncını düşürdüğü, kaygıyı hafiflettiği ve stres yoğunluğunu azalttığı gösterilmiştir. Ayrıca adaçayı yağının hafıza ve zihinsel işlev üzerine olumlu bir etkisi olabileceği yönünde bazı çalışmalar da vardır.
Son olarak, uçucu adaçayı yağının, mükemmel anti-enflamatuar ve orta derecede antibakteriyel etkilerinin yanı sıra anestezik özelliklere sahip olduğu da kanıtlanmıştır. Bununla birlikte, uçucu adaçayı yağının tek başına iltihaplanmayı önlemediği, tedaviye ek olarak kullanılması gerektiği unutulmamalıdır.

Elma Yağının Faydaları


Bebeklerin en önemli sorunlarından birisi olan gaz sorununda oldukça etkilidir.


En önemli faydalarından birisi de ter kokusunu gidermesidir.


Bronşit hastalığının tedavisinde de kullanılır.


Elma yağı mikropları öldürücü bir etkiye sahiptir. Vücuttaki yaraların iyileşmesin de ve ağrıyı fark edilir derecede dindirebilen bir bitkidir.


Sağlık açısından da çok büyük bir önem taşımakta olan elma yağı, idrar arttırma konusunda oldukça işe yarar bir velinimettir. Sindirim yollarını düzenler ve dengeler bu sayede birçok kişi özellikle de anneler elma yağını tercih etmektedir.


Sivilce sorunları yaşayanların tercih etmesi gereken bir yağ türüdür, sivilce akne ve benzeri sorunların çözümünde oldukça etkilidir.


Depresyona çok iyi gelmektedir.


Menopoz döneminde kullanılabilen rahatlatıcı etkisi olan bir yağdır.


Sivilceli ve yağlı ciltlerde olan etkisinden ziyade kuru ve çatlamış ciltlerin bakımında da bayanlar tarafından çok tercih edilmekte olan bir yağdır.


Her karın ağrısında etkili olmasa da genel olarak karın ağrısına iyi gelmektedir.


Zihni canlandırmada kullanılan etkili bir bitki yağıdır.

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
36

Bioil adaçayı ve elma yağı 20ml.

Bioil
2021-04-26
  • Marka: Bioil
  • Ürün Kodu: 36
  • Stok Durumu: 10
TRY
  • 23

    23,50TL


Benzer Ürünler

Bioil aloe vera yağı 20ml.

Bioil aloe vera yağı 20ml.

ALOE VERA YAĞININ FAYDALARIAloe vera yağı cilt sağlığını güçlendirir ve desteklerCildi yumuşatmak ve..

14,00TL

Bioil çayağacı yağı 20ml.

Bioil çayağacı yağı 20ml.

Çay ağacı yağının faydaları nelerdir?Çay ağacı yağı, antibakteriyel ve antiviral özellikler gösterer..

17,50TL

Etiketler: Adaçayı yağı, elma yağı, adaçayı ve elma yağı, doğal adaçayı yağı, doğal elma yağı, adaçayı ve elma yağı faydaları nelerdir, adaçayı ve elma yağı nasıl kullanılır, adaçayı ve elma yağı 20ml